Asekuracja zboża przed chorobami polecane działaniaSkuteczne działania w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, gdyż tylko w ten sposób możemy mieć szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest wielokrotnie znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki zabiegi fungicydowe grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w gruncie rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić uwagę na cieszący się coraz większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.

Komentarze: 2


noavatar.png
Strzelczyk 2019-12-27

Niezwłocznie niespełna rok po ożenku pozostali ojcami pociągającej córki, i po dwóch latach chłopca.

noavatar.png
Ogrodowczyk 2020-01-02

Niezmiennie na zaczątku czerwca schodziliśmy do nas na lato

Najnowsze artykuły:

Top