Pages Menu
Categories Menu
Zalety energii odnawialnej

Zalety energii odnawialnej

www.ginomanzares.com

Można wymienić kilka ważnych zalet, jakie wiążą się z korzystaniem ze źródeł energii odnawialnej. Po pierwsze czerpiąc z energii słonecznej, wodnej, wiatrowej, geotermalnej czy też biomasy można znacznie obniżyć poziom emisji dwutlenku węgla.

Jest to bardziej korzystne dla środowiska, podobnie jak zmniejszenie produkcji innych zanieczyszczeń chemicznych. Po drugie korzystanie z odnawialnych źródeł energii prowadzi do sporych oszczędności w zakresie wydobycia, eksploatacji. Można powiedzieć, że za energię, którą generuje słońce, woda lub wiatr nic nie płacimy.

Również biomasa pochodząca z odpadów roślinnych jest nam dana w gratisie. Jedyne koszty jakie ponosimy odnośnie odnawialnych źródeł energii dotyczą przejścia na nią, czyli stworzenia całej infrastruktury i zaplecze technologicznego. Koszty te jednaj w szybkim czasie się zwrócą.

Po trzecie korzystanie z odnawialnych źródeł energii wiąże się z pewną niezależnością. Nawet lokalne inwestycje w elektrownie wiatrowe, wodne, słoneczne lub opierające się na biomasie, pozwolą uwolnić się od często odległych rynków, na których systematycznie wzrasta cena surowców energetycznych takich jak ropa naftowa czy też gaz ziemny. „Naturalne elektrownie” będą zatem pożądane w regionach atrakcyjnych turystycznie, gdyż nie będą agresywnie wpisywać się w środowisko naturalne.

Dodatkowo elektrownia wodna czy też wiatrowa może stać się pewnego rodzaju atrakcją dla zwiedzających. Natomiast już nawet my w swoich własnych domach możemy korzystać z rozwiązań, które pozwolą nam dla własnych potrzeb wytwarzać energię.

Przykładem mogą być chociażby montowane na dachach domów kolektory słoneczne, które gromadzą energię mogącą ogrzać budynek w zimie, podgrzać wodę. Po czwarte korzystanie z biomasy może znacznie zredukować ilość śmieci pochodzenia organicznego, które zalegają w wysypiskach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *