Pages Menu
Categories Menu
Słońce – wielka bateria

Słońce – wielka bateria

www.27ulica.pl

Jako źródło energii odnawialnej w pierwszej kolejności wymienia się energie słoneczną, inaczej zwaną energią promieniową. W tym przypadku mówi się o technologii aktywnej oraz pasywnej odnośnie pozyskiwania energii słonecznej i co za tym idzie jej przechowywania oraz redystrybucji.

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się kolektory (panele) słoneczne montowane na budynkach mieszkalnych, usługowych czy też przemysłowych. Emitowane przez Słońce promienie elektromagnetyczne są źródłem energii.

Zwłaszcza w ogrodnictwie i rolnictwie energia słoneczna zdaje się, że nigdy nie zostanie zastąpiona żadną inną. Współcześnie w tych dwóch obszarach dąży się do jak najlepszego jej wykorzystania. Zatem również jej zabezpieczenie i kumulowanie okazuje się być bardzo ważne.

Słońce jako źródło energii odnawialnej nie sprawdza się jednak w 100 %. Chociażby w nocy czy też w okresie zimowym, kiedy to intensywność promieni słonecznych zanika lub się zmniejsza. Energia słoneczna w dużym stopniu wpływa na inne rodzaje energii odnawialnej i często nawet jest przyczyną ich powstawania. To właśnie energia słoneczna doprowadza do ruchów mas wody, powietrza oraz powstawania biomasy.

W latach 70-tych ubiegłego wieku energia słoneczna była wykorzystywana do gotowania. Powstała wówczas „słoneczna kuchnia” określana również jako solarny piec. Konstrukcja tego urządzenia pozwalała na przygotowanie potrawy nawet w 150 stopniach Celsjusza, jeśli piec solarny umieszczany był miejscu dość dużego nasłonecznienia.

1 Comment

  1. Super art. Gratuluje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *