Pages Menu
Categories Menu
Energia odnawialna. Czy coś w tym złego?

Energia odnawialna. Czy coś w tym złego?

Booklet to drukarnia naklejek i etykiet samoprzylepnych http://granit.pila.pl

Człowiek korzystając przez długi czas z nieodnawialnych źródeł energii już wystarczającą uszczuplił ich ilość. Dlatego też od wielu lat coraz głośniej mówi się o alternatywnych i odnawialnych źródłach energii. Bynajmniej nie jest tak, że energia odnawialna została w cudowny sposób odkryta w warunkach laboratoryjnych i na pewno nie wczoraj.

Ta energia jest nam bliska od zawsze, można powiedzieć, że od początku powstania świata, a nawet wszechświata. Niewyczerpalnymi bateriami, które mogą wszystko zasilić są: Słońce, wiatr, woda oraz ziemi, a dokładniej mówiąc ciepło, które wytwarza i wewnątrz siebie generuje. W tym przypadku możemy mówić o energii odnawialnej: słonecznej, wiatrowej, wodnej oraz geotermalnej.

Sposoby wykorzystywania tych naturalnych baterii był uskuteczniane już od czasów pierwszego człowieka. Dziś modny i nawet obowiązkowy okazuje się być powrót do nich. Jednak również te zbawienne dla ludzkości i stale powstające, aktywujące się źródła energii, nie pozostawiają środowiska w stopniu nienaruszonym. Tak więc energetyka słoneczna, wodna, wiatrowa, geotermalna ma również swoich przeciwników, którzy wskazują na jej wady.

Tak np. zarzuty stawiane pod adresem energii słonecznej najczęściej sprowadzają się do tego,  że nie może być ona wykorzystywana całą dobę oraz nie jest tak skuteczna w okresie zimowym, kiedy promieniowanie słoneczne jest ograniczone. Natomiast farmy wiatrowe rzekomo psują krajobraz, obracające się turbiny są zagrożeniem dla ptaków oraz są hałaśliwe. Również elektrownie wodne są ostro krytykowane.

Zdaniem przeciwników budowa i powstanie wielkiej zapory wodnej może zaburzyć życie ekosystemu. Także istnieje ryzyko zalania okolicznych terenów. Z energią geotermalna wiąże  się obawa dotycząca jej wydobywania, gdyż wówczas mogą zostać uwolnione pokłady gazów i minerałów niebezpiecznych dla środowiska i człowieka.

Pomimo wad, braków itp., które przypisywane są odnawialnym źródłom energii, to i tak bronią się tym, że nigdy się nie kończą

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *